Alexa Certify

BLOG

REGENSBURG - qyteti i ëndrrave

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/regensburg-qyteti-i-endrrave-111194-750x250.jpg

REGENSBURG - qyteti i ëndrrave

Destinacionet turistike , 0 Komentara Feb 26, 2019

Qyteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Regensburg është destinacioni i ëndrrave për monumentet dhe kulturën e historisë.

Regensburg-u shtrihet në pikën më veriore, në rrjedhën e Danubit, ku është bashkuar me lumin Regen e qe derdhen në Detin e Zi. Me më shumë se 150,000 banorë, Regensburg-u është qyteti i katërt më i madh në shtetin e Bavarisë pas Mynihut, Nurembergut dhe Augsburgut.

Lumi piktoresk ju fton në një shëtitje të rehatshme ose madje edhe në një lundrim ne gjirin e tij.

Pse ju duhet patjetër të vizitoni Regensburg dhe atë që ju nuk duhet të humbasë, ne do të ju tregojnë në 10 tonë tërheqjet më të mira Regensburg.

Katedralja e Regensburgut
Sapo të mbërrini në qytet, nuk mund t'i shmangni dy kullat madhështore të katedrales.
Katedralja e shekullit të 13-të e Shën Pjetrit (Regensburger Dom), me dy kupat e saj 105 metra të larta që daton nga 1395-1440, është Kisha më e mirë gotike në Bavari.
Katedralja është e hapur çdo ditë nga ora 6:30 deri në orën 17:00. Çdokush që vjen të dielave mund të dëgjojë edhe Regensburger Domspatzen, një kor legjendar me mbi 1000 vjet të këndimit të historisë.

Ura e Vjetër e Gurit
Pamjet më të mira të Regensburgut janë nga Ura e Vjetër e Gurit (Steinerne Brücke) prej 310 metrash, një strukturë impresionuese e shekullit të 12-të që ka mbërthyer Danubin për më shumë se 900 vjet.
Mos humbisni mundësinë për të ecur nëpër urë për të marrë një pamje unike të qytetit. Veçanërisht në mbrëmje mund të shihni diellin ngadalë duke zbritur mbi Danub.

Bismarckplatz
Bismarckplatz, në zemër të qytetit të vjetër të Regensburgut, është një kulm absolut i qytetit. Veçanërisht në verë ju mund të përjetoni këtu gëzimin e jetës së Regensburgut. Njerëz të shumtë ulen rreth fonranes se bukur, duke folur dhe duke shijuar mbrëmjet e ngrohta të verës.
Prej këtu ju mund të eksploroni shkëlqyeshëm qytetin e vjetër, i cili është i mbushur me sheshe.

Muzeu i Historisë Bavareze (Historisches Museum)
I ndodhur në brigjet e Danubit, muzeu gjurmon historinë e Bavarisë nga vitet 1800 deri në kohët më moderne. Pikat kryesore përfshijnë përvojat multimediale më të fundit që tregojnë historinë e brezave të bavarezëve gjatë kësaj periudhe, së bashku me shfaqjet e artefakteve dhe dokumenteve që lidhen me kulturën, gjuhën dhe sportin. Theksi vihet në aktivitetet arsimore dhe të mësuarit, duke përfshirë seminare dhe ligjërata.

Walhalla, Donaustauf
Në Donaustauf, vetëm 11 kilometra në lindje të Regensburgut, është mbresëlënëse Walhalla, Tempulli i Famshëm i Famës. Ajo qëndron 96 metra mbi Danub dhe krenohet me pamje të mahnitshme të zonës përreth. Ndërtuar nga Leo von Klenze nga 1830-42 gjatë sundimit të Ludwig I, ajo u projektua si një vend për të nderuar folës të njohur gjermanë nga historia.

Busticket4.me do t'ju ndihmojë të blini bileta për këtë qytet të bukur:

Nisjet për Regensburg
BEOGRAD - REGENSBURG
VIENNA - REGENSBURG
SARAJEVË - REGENSBURG
SOFIA - REGENSBURG

Busticket4.me gjithmonë me Ju!

Komente

Për këtë bllog nuk ka komente.

MË TË LEXUARAT

KATEGORITË

ARKIVA