Alexa Certify

BLOG

UDHETIME NGA MALI I ZI PER NE SHQIPERI

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/udhetime-nga-mali-i-zi-per-ne-shqiperi-109960-750x250.jpg

UDHETIME NGA MALI I ZI PER NE SHQIPERI

Destinacionet turistike , 1 Komentara Jun 05, 2018

Ju pëqejnë udhëtimet? Ne kemi zgjedhjen e duhur për ju.

Dy vende fqinje si Mali i Zi dhe Shqipëria, janë dy destinacione ideale për pushime të këndshme. Edhe pse të vogla, qytete e tyre janë me vlera historike dhe me bukuri të rralla natyrore.

Bregdeti I Malit të Zi laget nga uji i pastër i Detit Adriatik dhe malet janë ideale për një pushim dimëror, në një vend me natyrë të virgjër. Me plazhet e gjata dhe të bukura, qiellin e pastër, liqene të mrekullueshëm, male magjepsës dhe jetë të egër shumë të pasur, bukuria e madhe e Malit të Zi mahnit të gjithë ata që e shohin.

BUDVA - Një fillim i mbarë në eksplorimin tuaj të Malit të Zi, Budva është një qytet magjepsës, rrethuar nga mure mbrojtës të ruajtur mirë që nga mesjeta. Një horizont i jashtëzakonshëm me çati të shumta të kuqe, qyteti dhe riviera mahnitëse, si dhe trashëgimia e pasur kulturore e bëjnë Budvën destinacion të preferuar udhëtimi.

Autobusi me nisje nga Budva
BUDVA - TIRANA
BUDVA - SHKODËR
BUDVA - DURRËS 

KOTOR - Një shtesë e re e listës së Vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, qyteti antik i Kotorit është një gur i çmuar arkitekturor. Me vendndodhje në brigjet e Gjirit të Kotorit, qyteti i Kotorit është ndikuar nga dhjetëra kultura gjatë histories shekullore të tij. Arkitekturë mahnitëse, një trashëgimi e pasur kulturore dhe artefakte plot vlerë – janë të gjitha fakte të një të kaluare plot ngjarje. Muret e trasha të gurit që rretho jnë qytetin, dikur kanë qenë vija e fundit e mbrojtjes midis vendasve dhe ushtrive pushtuese, por sot, janë një atraksion popullor turistik. Muret ofrojnë shumë pika të favorshme nga ku mund të zbulohen më së miri bukuritë e Kotorit.

Autobusi me nisje nga Kotori
KOTOR - TIRANA
KOTOR - SHKODËR
KOTOR - DURRËS

ULQINI - Ulqini është njëri ndër qytetet më të vjetra në bregdetin e Adriatikut. Është i njohur veçmas për plazhet e tija me rërë. Plazhi më i njohur i Ulqini është Plazhi i Madhë, që është një plazh ranor 12 km i gjatë, plazhi më i gjatë në Mal të Zi. Si miniaturë e Plazhit të Madhë, në qytet qendet Plazhi i Vogël (Rana), që është një plazh ranor 376m i gjatë dhe gjatë sezonit veror arrin kapacitetin maksimal. Si simbol kryesor arkitektonik i Ulqini është Kalaja (Qyteti i vjetër) që është bërthama e të gjithë qytetit. Ajo që dallon Ulqinin nga qytetet tjera bregdetare, është sigurisht, pazari i cili gjindet në rrugën kryesore të qytetit. Një karakterstikë tjetër e Ulqinit është se është ndër qytetet e rralla në Evropë ku mund të gjendet uji i njelmët (deti) dhe uji i ëmbël (liqe dhe lumenj).

Autobusi me nisje nga Ulqini
ULQIN - TIRANA
ULQIN - SHKODËR
ULQIN - DURRËS

Shqipëria, misteri i fundit i Europës, një vend fantastik, sot e gjitha për tu zbuluar: plazhe magjepsëse, natyrë e paprekur ende dhe shpesh e egër, dëshmi historike dhe artistike të mahnitshme të cilat përmbledhin vetë historinë e kontinentit tonë.

VLORA - është një qytet bregdetar në jugperëndim të Shqipërisë. Qyteti ka një pamje të mirë mbi Gjirin e Vlorës, që konsiderohet kufiri midis Detit Adriatik dhe Detit Jon. Ishulli i Sazanit është afër, në hyrje të gjirit.

Autobsi me nisje nga Vlora
VLORË - TIRANË 

SARANDA - është vendosur në gji të detit të hapur në detin Jon në Mesdheun qendror, rreth 14 km në lindje të pjesës veriore të ishullit grek të Korfuzit. Qyteti është i njohur për ujërat blu dhe të thella të Mesdheut. Pranë Sarandës janë mbetjet e qytetit të lashtë të Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Është një rajon i begatë me atraksione të ndryshme, bimë dhe male, lumenjtë dhe liqenet, burimet dhe plazhet e virgjër, plantacionet e agrume, ullishtet dhe vreshtat, kullotat dhe pyjet, peshkimi dhe kultivimi i butakëve, vende të dëshirueshme gjuetie.

Autobusi me nisje nga Saranda
SARANDË - TIRANË 

TIRANA - është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Shqipërisë, gjithashtu edhe qëndra kulturore dhe industriale kryesore që gjendet në luginat e lumit Ishëm.

Autobusi me nisje nga Tirana
TIRANË - SARANDË
TIRANË - LLOGORA
TIRANË - DHERMI
TIRANË - HIMARE
TIRANË - KOTOR
TIRANË - BUDVA
TIRANË - ULQIN

DHERMI - është një vend ku gërshetohet tërheqja nga deti i kaltert dhe i pastert i Jonit më atë të ajrit të pastër dhe të shëndetshëm të maleve. I mbrojtur nga veriu nga gadishulli i Karaburunit, fshati është tepër tërheqës edhe në periudhën e dimrit, pa vënë në dyshim atë të verës që tërheq edhe më shumë turistët. I cilësuar si një nga perlat e Rivierës shqiptare është pa dyshim nga vendet më tërheqëse të Shqipërisë, siç njihet edhe shumë guida turistikë të vendit dhe të huaja.

Autobusi me nisje nga Dhermiu
DHERMI - TIRANË

BusTicket4.me-gjithmonë me Ju! 

Komente

Kristina

06.06.2018

informacione të duhura, për pushime të këndshme.

MË TË LEXUARAT

KATEGORITË

ARKIVA