Alexa Certify

bllog

OHËR - një parajsë për sytë

OHËR - një parajsë për sytë

https://busticket4.me/db_assets/images/blog_cover/oher-nje-parajse-per-syte-111007-750x250.jpg

Destinacionet turistike Komentara: 0 starstarstar Jan 25, 2019

Bëra gati një valixhe të vogël, mora syzet, portofolin dhe pak para. Vendosa ti jap vetes një pushim të vogël dhe të shkoj në një udhëtim në Ohër.

U nisa me autobus në ora 11:00 nga Shkupi. Ishte më ngrohtë se zakonisht, por duke e ditur se shpejt do të mbërrija në Ohër, u mundova të përqëndrohem aty.

Ishte trafik gjatë rrugës, gjë që e bëri udhëtimin tonë të zgjasë rreth 3 orë e gjysmë.

U vendosa në hotel pranë stacionit të autobusëve, por shpejt dola nga aty. Nuk desha të kaloj asnjë minutë më shumë pa shkuar përreth për të parë gjithçka që flitet për Ohrin.

Së pari shkova në Kështjellën e Samoilit. Ishte pak e vështirë për tu ngjitur, por i'a vlejti. Pamje fantastike në të gjithë Ohrin dhe liqenin e tij, një parajsë për sytë.

U ktheva në qytet për të vazhduar "kërkimin". Kishte një grup njerëzish që dëshironin të vizitonin Manastirin e Sh. Naumit, kështu që u nisëm të gjithë së bashku. Sh. Naumi gjendet në kufi me Shqipërinë. Vazhduam duke parë parkun, plazhin, lumin Drin, i cili derdhet në Liqenin e Ohrit ... Morem me qera një varkë për një udhëtim në liqen, hëngrëm, bëmë foto, madje disa prej personave që ishin në varkë, morën guximin për të notuar në liqen. Natyra ishte fantastike, joreale, rosat notonin rreth nesh. Ndërsa errësira filloi të zbriste në tokë, u desh të ktheheshim.

Edhe pse ishte natë, Ohri nuk e humbi bukurinë e tij. Eca rreth qytetit, u ndjeva e lumtur. Thjesht, ky qytet më dha forcën që kisha humbur për shkak të stresit dhe punës se shumtë.

Të nesërmen, ndonëse nuk kisha shumë kohë, vazhdova vizitën time. Këtë herë vendosa të vizitoj Teatrin antik. Mësova shpejt për historinë e këtij vendi; më thanë se paraqitet që në shekullin e 2 p.e.r. por deri në vitin 1935 nuk u gjet; pastaj në vitet 1960, gërmimet vazhduan dhe përfundimisht u zbulua dhe u rindërtua në vitin 2001. Sot tearti përdoret si një skenë e hapur për shfaqje, koncerte dhe qëllime të ngjashme.

Pastaj vizitova edhe tregun e qytetit, por ku nuk qëndrova gjatë.

Shepjt u ktheva në hotel, mblodha gjërat dhe të jem e sinqertë, kam qenë pak e trishtuar që kaq shpejt u desh të kthehesha në "botën reale". Në orën 17:00 hyra në autobus për t'u kthyer përsëri në Shkup.

Ishte shetitje e shkurtër, por „i'a vlejti barra qeranë“!

Komente

Për këtë bllog nuk ka komente.

Shkruani një koment

MË TË LEXUARAT

KATEGORITË

ARKIVA