Zagreb

Zagreb predstavlja glavni grad Republike Hrvatske, ujedno i njeno ekonomsko, naučno i kulturno središte. Prostire se na obalama Save, u podnožju planine Medvednice.

Kako biste na pravi način doživjeli čar ovog, po mnogo čemu jedinstvenog grada, najprije se treba uputiti ka jednoj od najdužih i najstarijih zagrebačkih ulica – Ilici koja se proteže sve do glavnog gradskog trga - Trga bana Jelačića. Na trgu je podignut konjanik bana po kojem je i dobio ime, dok je desno od pomenutog spomenika najpoznatija zagrebačka fontana Manduševac. Čuvena je po tome sto je dobila ime po djevojci Mandi koja je, po predanju, sa tog mjesta „grabila“ vodu usled čega je Zagreb dobio ime.  

U ovom opsegu nalazi se i središte političkog života Hrvata - Trg Svetog Marka gdje se nalaze Hrvatski Sabor, Ustavni sud i Banski dvori, tj. sjedište Vlade Republike Hrvatske. Trg je značajan i po istoimenoj Crkvi Svetog Marka koja datira iz XIII vijeka, jedinstvena po svom čuvenom krovu na kojem su prikazani grbovi Trojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije kao i grb grada Zagreba.

Sa trga se možete uputiti ka četvrti koja obuhvata glavno kulturno i istorijsko jezgro grada - Gornji grad i Kapitol. Unutar ove četvrti nalazi se i najpoznatije zagrebačko groblje Mirogoj kao i niz parkova – Prekrižje, Zelengaj, Tuškanac, Orlovac i Remetski kamenjak.

Gradec, ili današnji Gornji grad kroz istoriju je bio kraljevski grad opasan zidinama, od kojih su danas očuvana samo Kamenita vrata. Ona su pretvorena u kapelicu u kojoj se čuva slika Bogorodice. Nadomak Gradeca nalazi se čuvena pijaca „Dolac“ koja predstavlja jednu od glavnih turističkih atrakcija Zagreba.

Kapitol je glavno crkveno sjedište, tkzv. „biskupski grad“, na kojem se nalazi grandiozna zagrebačka Katedrala, odnosno Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije koja predstavlja najvišu građevinu u gradu.

Ono što je posebno interesantno kada je u pitanju arhitektonsko nasleđe Zagreba jeste urbanistička cjelina koja se sastoji od niza trgova – perivoja u Donjem gradu u Zagrebu – tkzv. „Zelena potkova“. Sačinjava je Botanički vrt i sedam trgova - Trg Nikole Šubića Zrinskog, Trg Josipa Jurja Strossmayera, Trg kralja Tomislava, Trg dr. Ante Starčevića, Trg Marka Marulića, Trg Ivana, Antuna i Vladmira Mažuranića i Trg maršala Tita, dok se unutar okvira "Zelene potkove" nalaze još dva trga – Trg Petra Svačića (Snačića) i Trg Petra Preradovića.

Sa Kapitola se nanovo možete uputiti ka samom središtu grada ka Bogovićevoj ulici koju obilježava čuvena Zlatna kugla. Ona će vas uputiti ka Trgu Petra Preradovića u Zagrebu, poznatijeg kao „Cvjetni trg“, po mnogobrojnim kioscima sa cvijećem koji su tu tradicijski smješteni. Ovaj trg je jedno od omiljenih sastajališta u gradu kao i najfrekventnija lokacija za mnogobrojne društvene akcije.

Bogato arhitektonsko nasleđe ovog grada naročito se ogledava u zdanjima koja se prostiru širom i u okolini Trga Maršala Tita koji važi za jedan od najljepših gradskih trgova. Najznačajnije arhitektonsko zdanje u ovom dijelu svakako je zgrada Hrvatskog narodnog kazališta koja datira iz XIX vijeka. U njenoj neposrednoj blizini nalazi se fontana „Zdenac života“, zgrada Zagrebačkog sveučilišta i Muzej za umjetnost i obrt.

U blizini se nalazi Trg kralja Tomislava koji je s jedne strane okružen zdanjem Umjetničkog paviljona, a sa druge strane zdanjem Glavnog kolodvora. Odatle se prostire zgrada Hrvatskog državnog arhiva, Botanički vrt i kultni hotel „Esplanade“ koji je bio smještaj za putnike čuvenog „Orient Expressa“.

Za ljubitelje prirode, središte grada ima i svoju zelenu oazu - Trg Nikole Šubića Zrinskog odnosno Zrinjevac. Tu su smještena sjedišta važnih institucija:  Vrhovni sud Republike Hrvatske, Arheološki muzej u Zagrebu, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske i Županijski sud u Zagrebu. Po mišljenju mnogih ovo je najljepši park u središtu grada. Takođe, na maloj udaljenosti od centra nalazi se najveći park u Jugoistočnoj Evropi – Maksimir.

Zahvaljujući svojim kulturno – zabavnim sadržajima i izvrsnoj gastrnomskoj ponudi Zagreb je grad koji zadovoljava kriterijume svakog posjetioca ponaosob. Najživlja ulica u gradu je Tkalčićeva ulica, jedno od središta noćnog života. Duž nje se nalaze mnogobrojni kafe barovi, restorani i butici. Takođe, za ljubitelje šopinga najbolji izbor je zona duž Ilice, Bogovićeve i Petrićeve u čijim se suvenirnicama mogu kupiti glavna obilježja Zagreba poput liciderskog srca ili kravate.

Adresa autobusnog kolodvora:

 

ZAGREBAČKI HOLDING d.o.o Podružnica Autobusni kolodvor Zagreb

Avenija Marina Držića 4 10000 Zagreb

Tel:   +385 1 6008 600 ; Fax:  +385 1 6008 616 
 

Brisel

Brisel je kao grad osnovan oko 979. godine, a, prvo naselje od kojeg je postao Brisel, datira iz davne 580. godine kada je Sveti Gaugerije izgradio kapelu na rijeci Zene.

Ime grada pominje se prvi put 1047. godine, i to u povelji Lamberta II. Naziv grada potiče od  staroholandske složenice Bruocsella. reč bruoc znači močvara, a sella dom, pa bi slobodni prevod ovog imena bio "dom u močvari".

 

To je glavni i najveći grad Kraljevine Belgije, nezvanični je glavni grad Evropske unije, sjedište je Evropske komisije i Savjeta Evropske unije.

Takođe, u Briselu se nalazi političko sjedište NATO-a i Zapadnoevropske unije.

 

Brisel se prostire na površini od preko 32 kilometra kvadratna, a na tom prostoru svoje mjesto pronašlo je oko 145 hiljada stanovnika.

Region glavnog grada Brisela podijeljen je na 19 opština; glavna opština je grad Brisel, dok su ostale opštine smještene oko centra grada i zajedno sa njim čine urbanu sredinu sa preko milion stanovnika.

Uz Flandriju i Valoniju, Brisel je jedan od tri savezna regiona u Belgiji.

 

Ono što Briselu ne nedostaje jesu muzeji, kojih ovdje ima oko 90, a, samo neki od njih su: Muzej kakaoa i čokolade,Muzej likovnih umjetnosti Brussels Sampling, Muzej grada Brisela, Muzej muzičkih instrumenata, Muzej moderne arhitekture, Muzej stripa, Muzej prirodnih nauka, Muzej moderne umjetnosti...

 

Ipak, to čime se Brisel posebno ponosi je Atomium, 103 metra visoka struktrura izgrađena povodom Svjetske izložbe 1958. godine.

Ova čelično-aluminijumska konstrukcija predstavlja devet atoma jednog alfa-gvozdenog kristala. Kugle su spojene cijevima, kroz koje se može proći, i doći do sobe gdje se nalazi stalna izložba koja prikazuje dobronamjerno korišćenje atomske energije.

Liftom se dolazi do najviše kugle, gdje se nalazi restoran, a, odatle se pruža i nevjerovatan pogled na grad.

Danas je ovo najposjećenija atrakcija Brisela.

 

Pored Atomium-a nalazi se park Mini-Evropa, gdje su makete poznatih evropskih građevina. Preko 350 evropskih znamenitosti smješteno je u ovom parku.

Najpoznatije su makete Ajfelove kule, Krivog tornja, vulkana Vezuv, centralnog trga Grand Place...

Ovaj park otvoren  je 1989. godine.

 

Do Brisela, osim avionom, bez problema se može doći i željezničkim i autobuskim prevozom. Gradske linije prolaze kroz tri glavne stanice u Briselu: Brisel-Nord, Brisel-Central i Brisel- Midi; odakle je moguće putovati ka svim većim gradovima u Belgiji, i, put mnogobrojnih destinacija širom Evrope.