Autobus od BANJA LUKA do RIJEKA ne prolazi kroz druge gradove ili veća značajna mjesta. Na ovoj relaciji postoji samo jedan polazak. Dužina puta je oko 365 km. Prosječno trajanje putovanja po redu vožnje je 06 sati i 45 min. S obzirom da autobus prelazi preko graničnog prelaza moguća su i duža zadržavanja u periodu turističke sezone. Obavezno ponesite identifikaciona dokumenta. Posada autobusa će kreirati spisak imena putnika prije prelaska granice.
Prtljag se obično plaća po torbi na svim polascima u zavisnosti od prevoznika.
Autobusi su uglavnom visoke turističke klase sa klimom, ABS-om, udobnim putničkim sjedištima i sl.
Red vožnje BANJA LUKA - RIJEKA postoji za sljedeće dane:
ponedjeljak
utorak
srijeda
četvrtak
petak
subota
nedjelja

Autobuski prevoznici koji saobraćaju na relaciji od BANJA LUKA do RIJEKA :Pepeks Zagreb.

Banja Luka

Banja Luka je politički, administrativni i kulturni centar entiteta Republike Srpske, ujedno i njen najveći grad. Predstavlja drugi grad po veličini u Bosni i Hercegovini, koji nastanjuje približno 200 000 stanovnika.

Banja Luka se od Sarajeva nalazi na udaljenosti od 240 km, od Zagreba 200 km, a od Beograda 320 km. Sa ovim i ostalim gradovima u regionu povezana je drumskim saobraćajnicama, željeznicom, a od 1998. godine i vazdušnim putem.

TURISTIČKA PONUDA BANJA LUKE

KULTURNO-ISTORIJSKI SPOMENICI OD POSEBNOG ZNAČAJA

Banja Luka je tokom svoje istorije bila pod uticajem različitih kultura o čemu svjedoče brojni kulturno – istorijski spomenici koji čine ovaj grad jedinstvenim.

  • Gradska tvrđava “Kastel”

Pozicionirana na ušću Vrbasa i Crkvene, jedan je od najstarijih spomenika u Bosni i Hercegovini čiji ostaci datiraju još iz neolitskog perioda.  Tokom svoje duge istorije predstavljala je vojničko utvrđenje i okosnicu gradskog razvoja, dok je danas centar održavanja raznih kulturnih manifestacija a ujedno i omiljeno šetalište stanovnika Banja Luke.

  • Saborni hram “Hrista Spasitelja” 

Podignut je na temeljima crkve Svete Trojice koja je bila izgrađena u centru Banja Luke, između dva svjetska rata. Po ugledu na prethodni arhitektonski izgled, njegova obnova započela je 1993. , a završena je 2009. godine i  najviši je vjerski objekat u Banja Luci. Hram je obnovljen pod imenom Saborni hram Hrista Spasitelja, jer je u međuvremenu ( u periodu od 1963. do 1969.)  izgrađen hram koji je dobio ime Svete trojice, kao uspomenu na porušenu crkvu.

  • Manastir Gomionica 

Ovaj manastir podignut je 1882. godine i u okviru njega postojala je škola koju je, između ostalih pohađao i poznati pisac Petar Kočić. U riznici ovog manastira nalaze se zbirke ikona iz XVI – XIX vijeka, starih rukopisnih i štampanih knjiga iz XIV – XVIII vijeka kao i pozlaćeni gomionički srebrni krst iz 1640. godine, koji se danas nalazi u kolekciji Londonskog univerziteta.

  • Opatija “Marija Zvijezda”

Ova župna crkva, smještena uz obalu Vrbasa, je po mnogo čemu jedinstven sakralni objekat.  U njemu žive monasi iz reda Trapista, poznati po proizvodnji istoimenog sira, koji se može kupiti u okviru samog samostanskog kompleksa.

  • Džamija Ferhadija

Vakuf člana čuvene porodice Sokolovića - Ferhad paše, podignuta je u vrijeme kada je, na vrhuncu svoje moći Osmansko carstvo vladalo Bosnom. Jedna je od centralnih gradskih građevina, sagrađena od strane učenika Mimara Sinana i smatra se najuspješnijim ostvarenjem islamske arhitekture u Bosni i Hercegovini. Njena rekonstrukcija otpočela je 2005.  a  završena je u julu 2015. godine.

  • Gradska palata i Banski dvor u Banja Luci

Nakon formiranja Vrbaske banovine 1929. godine, za vrijeme prvog bana, Svetislava Tise Milosavljevića, donijeta je odluka o izgradnji Banske palate i Banskog dvora. Izgradnja oba objekta otpočela je u martu 1931., a okončana u novembru 1932. godine. U okviru oba zdanja odigravale su se ceremonije koje su predviđale mnogobrojne sadržaje.  Danas je Banska palata u funkciji sjedišta Administrativne službe grada Banja Luka i njenog Gradonačelnika, dok je Banski dvor sjedište predsjednika Republike Srpske, rektorata i Radio-televizije Republike Srpske.

  • Banj brdo

Banjalučko izletište sa kojeg pada pogled na skoro cijeli grad, poznato je i pod nazivom Šehitluci. Na vrhu ovog brda istaknut je  Spomenik palim Krajišnicima u Narodnooslobodilačkoj borbi u periodu od 1941. do 1945. godine.  Spomenik je mauzolejskog tipa i rad je jednog od najvećih jugoslovenskih kipara – Antuna Augustinčića. Banj brdo pozicionirano je iznad banjolučke kotline, dok je  njegov vrh je udaljen pet kilometara od centra grada.

PRIRODNE ZNAMENITOSTI

  • Rijeka Vrbas

Rijeka zbog koje Banja Luku nazivaju “Ljepoticom sa Vrbasa” predstavlja posebno važan prirodni resurs ovog grada, njegov glavni vodotok, a ujedno je i jedna od najljepših rijeka u Bosni i Hercegovini.  Kanjon Vrbasa je stanište reliktnim i endemičnim biljnim i životinjskim vrstama koje same po sebi predstavljaju posebnu turističku atrakciju. Ova rijeka pruža posebne uslove za razne sportove na vodi, shodno čemu se na njoj održavaju razna sportska takmičenja, prije svega državna i evropska takmičenja u kajak-kanu sportu na divljim vodama.

Banjaluka je poznata i pod nazivom “Grad Zelenila” shodno velikom broju zelenih površina koje se prostiru na njenoj teritoriji. Mnogi putopisci opisivali su je kao “rajsku dolinu” koja obiluje vodom, raznim vrstama voća i drveća, a naročito kestenom. Takođe, u Banja Luci se nalaze tri banje – Srpske toplice, Slatina i Laktaši koje datiraju još iz antičkog perioda.

KULTURNI ŽIVOT
Muzej Republike Srpske 

Radno vrijeme: radnim danima 8-20h,  subotom i nedjeljom od 10-14h. Cijena ulaznice - 1 KM po osobi.

Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske

Radno vrijeme: svakim danom od 10-22h, ulaz besplatan.

Narodno pozorište Republike Srpske

Ulica Kralja Petra I Karađorđevića br. 78

Gradsko pozorište „Jazavac“ 

Ulica Carice Milice br. 9

LTG galerija

Radno vrijeme: radnim danima 13-20h,  subotom od 10-15h.
Kralja Petra I Karađorđevića br. 109

Dječije pozorište RS

Izložbeni paviljon je otvoren svakim danom 10-20h.
Ulica Đure Daničića br. 1 
 

NOĆNI ŽIVOT
Banja Luku karakteriše bogat noćni život i poznata je po mnogobrojnim noćnim klubovima, kao i održavanju velikog broja manifestacija tokom godine.

Najpoznatiji noćni klubovi: “Mystique”, “Kantri klub”, “Jazzbanjaluka Bar”, “Inbox Culture Club”, “Cabaret club”, “Tamaris”, “Kruna”, “Opium”, “Underground” ;

Najpoznatiji restorani: Restorani: “Sirano”, “Ambasador”, “Lanako”, “Bomi”, “Vrbas”, “Kaldera”, “Lovački bar”,“Stari mlin”, “Kazamat”, “Alas”, “Stara Ada”, “Royal Plaza”;

MANIFESTACIJE U BANJA LUCI

  • Kulturne manifestacije

Kočićevi susreti”, “Svetosavska akademija”, “Đurđevdanski festival”, “Festival gradske i narodne muzike”, “Teatarfest”, sajam knjiga, “Demo-fest”, “Kratkofil”, “Dani Vlade S. Miloševića”, Međunarodni festival folklora "Dukat fest", Neofest, Zaplet Međunarodni festival mladog glumca, Banjalučke ljetne igre“, „Ljeto na Vrbasu“;

  • Sportske manifestacije

Prvenstvo Balkana u stonom tenisu za mlade, Svetosavski rukoketni turnir, Međunarodni kuglaški turnir, Međunarodni rukometni turnir za mlade, Auto trke na kružnim stazama, Međunarodni teniski turnir “ATP Challenger”, Međunarodni bokserski turnir “Radovan Bisić”;

SMJEŠTAJ
Hoteli: "Bosna", "Palas", "Ekvator Slavija", "Slateks", “Atina”, “Vidović”, “Jelena”, “Banja Luka”, “Fortuna”, “Talija”, “Grand”, “Cezar”

Moteli: “Dragana”, “Moskva”, “Mig”, “Signal”;

VAŽNI BROJEVI

Centar za obavještavanje 121
Policija 122
Vatrogasci 123
Hitna pomoć 124
Bolnica 216-725
Međunarodni komitet Crvenog krsta 212-024
Centralna apoteka 212-804
Narodno pozorište RS 317-949
Dječije pozorište RS 215-907
Autobuska stanica 315-355
Željeznicka stanica 301-229
Aerodrom - Mahovljani 830-235
Vodovod 212-316
Elektrokrajina 215-888

Taxi službe
Banjalučki Taxi 1544
Euro Taxi 1555
Maxi Taxi 1551
A Taxi 1500
Patrol Taxi 1533
Bel Taxi 1550
Mobil taxi 1566

Lokacija Autobuske Stanice u Banja Luci
 

 

 

 

Rijeka

Najveća hrvatska luka i treći po veličini grad u Hrvatskoj - Rijeka predstavlja administrativni centar Primorsko - goranske županije. Na području njene opštine živi približno 190 000 stanovnika. Tokom XIX vijeka Austrougarska vlada je usljed njenog idealnog geografskog položaja pozicionirala na mjestu moćnih industrijskih centara i najvećih evropskih luka. 
Ono što ovaj grad čini specifičnim jeste što se i pored velikog broja njegovih znamenitosti, sve mogu obići tokom jednog dana, zahvaljujući odličnom javnom prevozu koji umnogome olakšava obilazak. Idealna je lokacija za posjetioce koji žele upoznati kulturno-istorijske sadržaje a isto tako i za one koji su željni provoda i relaksacije.
Kao i u većini gradova sa bogatom istorijom, glavno šetalište biva njegovo glavno obilježje, a Rijeka je savršen primjer za ovu tvrdnju. Na njenom Korzou nalazi se glavni arhitektonski simbol Rijeke – Gradski toranj. Najznačajnije znamenitosti prilikom posjete ovom gradu smještene su nadomak Korzoa – Koblerov trg na ulazu u Stari grad; Katedrala Svetog Vida, zaštitnika ovoga grada; Crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije; Kosi toranj; antička Stara vrata; Trg Riječke rezolucije i Stenderac kao i glavna riječka tržnica – Placa. 
Nezaobilazna lokacija za obilazak je takođe Riva, gdje se sa riječkog lukobrana Molo longa prostire gradska panorama kao i Trsat. Trsat se nalazi na brijegu iznad grada do kojeg se dolazi ili autobusom ili usponom stepenicama Petra Kružića. U neposrednoj blizini Trsatske gradine nalazi se najstarije marijansko svetilište u Hrvatskoj – Svetište Majke Božje Trsatske. Područje Trsata idealno je za ljubitelje prirode i rekreativce koji perivojem Svetišta i Parkom Heroja mogu  realizovati svoje duge šetnje. 
Za ljubitelje raznih specijaliteta , na raspolaganju su ugostiteljski objekti sa autohtonim i internacionalnim ponudama locirani duž Korzoa ili na riječkoj Rivi. 
Ono što dodatno turističku ponudu ovog grada čini kvalitetnijom jeste što prilikom posjete Rijeci možete uživati u besplatnom bežičnom internetu duž centra grada, na Trstatu i na par drugih lokacija, prilikom čega možete preuzeti aplikaciju koja će vam biti idealan vodič.


KULTURNI ŽIVOT
 

Pozorišta – Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca Rijeka, Gradsko kazalište lutaka Rijeka, HKD „Teatar“, Kulturni centar „Kalvarija“ – Ri Teatar

Muzeji – Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Prirodoslovni muzej Rijeka, Muzej grada Rijeke, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Muzej informatike, Spomenička knjižnica i zbirka Mažuranić-Brlić-Ružić,  Muzej djetinjstva, Sakralna zbirka Katedrale Svetog Vida, Riznica i galerija Svetišta Majke Gospe Trsatske, Sveučilišna knjižnica Rijeka - Izložba Glagoljica, Stalne izložbe na Pomorskom fakultetu u Rijeci
Galerije – Mali salon, Galerija „Drugo more“, Galerija „Kortil“,  Erste Club

Kina– Art kino „Croatia“, Blitz „Cinestar“


PROVOD

„Nubar Lounge“, Morski prasac beach bar, Phananas pub, Club „Boa“, „Rakhia“ bar, „Pajol“ bar, „Život“, „Teatro Lounge“ bar, Champagne bar „Pommery“, „Code“ bar, Club „Nina 2“, Club „InRi“, Klub mladih Rijeka, „Pepe rosso“ bar,  „Badi“ pub, „Mystique“ pub, Rock caffe, „Milord“ pub,  Fashion café „Lobby“, „Tunel“,  „The Beertija“,  „Cukarikafe“ bar,  Club „Indigo“,  „Pogon kulture“


MANIFESTACIJE

„Fiumanka“ – juni „Fiumare“ - maj/juni; „Ri Rock“ – decembar; Riječke ljetnje noći - juni/juli; Ljeto na Gradini – juni/juli; „Hartera“ festival – septembar; Hodočašće na Veliku Gospu – avgust; Riječki karneval – januar/februar; „Homo si teć“ – april; Međunarodni festival malih scena – maj; Dani Svetog Vida - juni; Zajčevi dani – oktobar/februar; Rijeka Advent – novembar; Jazz time – novembar; „MALIK fest“ – juni; Riječke stepenice – avgust; Marijini dani – maj; Revija lutkarskih pozorišta – novembar; Rijeka tatto expo – decembar;


SMJEŠTAJ

Hoteli
„Bonavia“, „Jadran“,“Neboder“, „Continental“

Hosteli
„1W“, „Ana“, „Das“, Omladinski hostel Rijeka, „Fun“, „Carnevale“, „Kvarner“, „Dharma“, „Kantrida“, „Korzo“, „Rijeka“


ŠOPING

Centar grada, Gradska tržnica, TC „Tower Center Rijeka“, Zapadni Trgovački centar, Suvenirnice


Važni telefoni

Jedinstveni broj za hitne službe 112
Policija  192
Vatrogasci  193
Hitna pomoć   194
Saobraćajna služba 0800 51 01
Saobraćajna policija  335 521
Policijska uprava Primorsko-goranska   430 333
Spašavanje na moru  9155
Gorska služba spašavanja - dežurna služba 091 721 0000
Lučka kapetanija 214 031
HAK - Hrvatski auto klub   1987
Saobraćajni centar Rijekaprometa - stanje na cestama u Rijeci 060 10 2102
Veterinarska stanica Rijeka - dežurna služba 091 214 8822