Mannheim

Autobusni kolodvor u Manhajmu je smješten u ulici Heinrich-von-Stephan-Straße 6, 68161 Mannheim. Manhajm je sveučilišni grad sa oko 320.000 stanovnika. Poslije Štutgarta, to je drugi po veličini grad u njemačkoj saveznoj državi Baden-Virtemberg.Manhajm je grad „kvadrata”,koji je u 17. stoljeću na području između Dvorca i rijeke Nekar isplaniran i sagrađen u obliku rešetkaste mreže ulica. Manhajm nudi ogroman broj znamenitosti, kulturu, umjetnost i kulinarstvo, manifestacije i zabavu, život i stilove - ukratko: duh i uživanje „na kvadrat”. Senzaciju predstavlja i muzejska scena Manhajma, koju obilježavaju tri velika muzeja: Muzej Rajs-Engelhorn, tehnički muzej Technoseum i Umjetnička hala. Autobusni kolodvor u Manhajmu sadrži šaltere za prodaju karata, prodavnicu, bankomate,garderobu i toalet. Ispred autobusnog kolodvora sačekat će Vas taxi služba.

 

Adresa: Heinrich-von-Stephan-Straße 6, 68161 Mannheim

Telefon: +49(0)621 462 59 22

Tuzla

 

Grad Tuzla administrativno je sjedište te gospodarski, kulturni i obrazovni centar Tuzlanskog kantona i ekonomsko-geografske regije sjeveroistočne Bosne. Tuzla je pretežno industrijski grad, centar istoimene općine i Tuzlanskog kantona.Također je i  gospodarski, kulturni, sportski, obrazovni centar sjeveroistočne Bosne i Hercegovine, u dolini planine Majevice.

Grad je poznat po kemijskoj i motornoj industriji. Posebice je poznat po velikom bogatstvu solju, po kojoj je i dobio ime (iz turskog jezika: „tuzi“ znači „so"), te ovaj grad leži na velikom broju rudnika soli.

Prirodni resursi i bogata nalazišta energetskih i mineralnih sirovina bili su opredjeljujući činitelj za usmjeravanje dosadašnjeg gospodarskog  razvoja ovog područja, a ujedno su i važan oslonac budućeg razvoja.

Tuzlu je najstarijim ili jednim od najstarijih naselja u Europi učinila njena posebna geološka povijest. Naime, veliki dio Europe, u davnoj geološkoj prošlosti, predstavljao je dno Panonskog mora. I posljednji ostaci ovoga mora povukli su se sa sadašnje površine prije 10 milijuna godina. Samo ispod Tuzle ovo more ostavilo je trag u vidu 350 milijuna tona slanih stijena i slane vode. Slana voda izbijala je na površinu, ljudi su je prerađivali u so još u neolitu. Poslije su oformili bunare, koji su postajali sve suvremeniji, a slana voda je vremenom postala osnovom kemijske industrije u suvremenoj Tuzli.

18. jula 2003. godine, lokalne vlasti su odlučili da veliku količinu slane vode izvuku na površinu, u prethodno pripremljeno dno, tako je Tuzla danas jedini grad u Europi koji ima slano jezero i jedini grad na svijetu čije je slano jezero istovremeno i kupalište i plaža u najužoj historijskoj jezgri grada. Voda slanog Panonskog jezera je navodno i ljekovita.

Tuzla ima veliku industrijsku tradiciju, zasnovanu na bogatim nalazištima soli i uglja.

Danas je Tuzla grad nove energije, posljednjih godina doživljava veliku ekspanziju gradnje, naglog i brzog razvoja.